دسته‌بندی نشده

تأثیر انتخاب درب در ترافیک آسانسور

تأثیر انتخاب درب مناسب در ترافیک آسانسور

زمان سوار و پیاده شدن در آسانسور

مدت زمان سوار و پیاده شدن مسافرین از محل انتظار تا کابین و از داخل کابین به خارج آن بستگی به تعداد مسافرین دارد.در این مدت کابین در طبقات متوقف می باشد. در ایستگاه اصلی مدت زمان انتظار حداقل ۸ ثانیه برای ۸ مسافر در نظر گرفته می شود. چنانچه تعداد مسافرین از ۸ نفر بیشتر باشد برای هر نفر اضافی ۰.۸ ثانیه در نظر گرفته می شود.

مدت زمان پیاده و سوار شدن در طبقات مختلف چگونه است؟

در طبقات ساختمان زمان پیاده شدن و سوار شدن متفاوت است. چنانچه مسافری قصد پیاده شدن از کابین را داشته باشند برای آمادگی و خروج ۲ ثانیه وقت لازم دارد. این ۲ ثانیه برای دو نفر اولی که قصد خروج از کابین را دارند کافی است و برای هر نفر بعدی که از کابین خارج می شود ۱ ثانیه باید در نظر گرفته شود.

برای سوار شدن به آسانسور در طبقات ، زمان بیشتری مورد نیاز است. مسافرینی که قصد سوار شدن دارند از محل توقف تا ورود به آسانسور فاصله کوتاهی را طی می کنند تا به درب ورودی آسانسور برسند و عکس العمل مسافرین از زمان مشاهده چراغ تابلو راهنما تا سوار شدن به آسانسور متفاوت است. این زمان را زمان تاخیر نام گذاری کرده اند. و ۴ ثانیه را در هر توقف برای این زمان در نظر می گیرند. جدول زیر زمان های سوار و پیاده شدن مسافرین را برحسب تعداد نشان میدهد.

زمان باز و بسته شدن درب های آسانسور

در یک سفر آسانسور مدتی طول می کشد تا درب ها باز و بسته شوند. زمان باز و بسته شدن درب ها بستگی به عرض درب و نحوه باز و بسته شدن آن ها دارد. جدول زیر، بازه های مختلف زمان باز و بسته شدن درب ها و ضرایب تصحیح را نشان می دهد. زمان باز و بسته شدن درب ها از عوامل مهم در محاسبات زمان رفت و برگشت (Round trip time) R.T.T می باشد.

پس از بسته شدن درب، زمان کوتاهی برای قفل شدن آن و فرمان گرفتن موتور آسانسور برای شروع به حرکت لازم است، این مدت را زمان آمادگی حرکت می نامیم ، و مدت آن در حدود ۰.۵ ثانیه می باشد که در جدول زیر، در ستون جمع زمان های باز و بسته شدن درب آسانسور منظور شده است. زمان آمادگی حرکت قابل تنظیم بوده و ممکن است در بعضی از آسانسورها این زمان بیشتر در نظر گرفته شود.

درب های آسانسور به ترتیب سرعت:
  1. درب سانترال (از وسط بازشو)
  2. درب تلسکوپی (کشویی)
  3. درب لولایی

* البته لازم به یادآوری است که اگر کابین درب نداشته باشد زمان مربوط به باز شدن درب به حداقل خواهد رسید ولی این درب از لحاظ استاندارد مورد تایید نمی باشد.

زمان سوار و پیاده شدن مسافرینتوجه: جدول فوق برای درب های به عرض ۱۲۰cm از وسط بازشو تنظیم گردیده است.در جدول زیرضرایب تصحیحی در ردیف آخر آورده شده است.

زمان باز و بسته شدن درب های آسانسور با توجه به سیستم وعرض آنها

* ۰.۵ ثانیه برای شروع به حرکت آسانسور منظور شده است .

** ضریب تصحیح برای عکس العمل افراد در مقابل آسانسـور و در تماس و برخورد با یکدیگر هنگام ورود و خروج در نظر گرفته شده است.

*** در صورتی که درب ها از نوع ( زود بازشو ) پیش بینی شده باشد ۱ ثانیه از مقادیر داده شده باید کم شود.

مثال :
زمان پیاده و سوار شدن ۴ مسافر در یک توقف:
  • زمان پیاده شدن ۴ مسافر = ۲+۲=۴ ثانیه
  • زمان سوار شدن ۴ مسافر= ۴+۳=۷ ثانیه

نکته: هنگام ورود پارامتر های تنظیمی تابلو فرمان آسانسور، پارامتر زمان پیاده شدن و زمان سوار شدن را با توجه به ظرفیت آسانسور انتخاب می نماییم.

 

کارفرمایان و مهندسین مشاور گرامی لطفا قبل از طراحی با مدیر طراحی و مهندسی شرکت ایمن آسانبر لیان تماس حاصل فرماید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *