از بزرگترین مدل های آسانسور موجود در دنیا مدل آسانسور خودروبر یا ماشین بر می باشد که این نوع آسانسورها برای جابجایی خودروها در طبقات ساختمان استقاده می گردد و به وسیله ی آن خودرو را از طبقه ی همکف به طبقات بالایی ساختمان انتقال می دهند.

هنگامی که آسانسور های خودروبر را طراحی و نصب مینمایید باید یک سری از نکات توجه ویژه ای داشته باشیم مثلا اینکه تا ارتفاع سه طبقه مجاز هستیم که از سیستم آسانسور هیدرولیک استفاده کنیم اگر تعداد طبقات بیشتر از سه طبقه باشد باید از سیستم های کششی استفاده نماییم.

در مکان هایی مانند پارکینگ آپارتمان – تعمیرگاه های خودرو – انبارهای بزرگ می تواند جایگزین مناسب برای رمپ باشد و می تواند با کابین و یا بدون کابین و به صورت یک پلت فرم اجرا گردد.همچنین تامین پارکینگ به وسیله آسانسورخودرو بر بلا مانع می باشد.

آسانسورهای خودرو یک سرمایه گذاری هستند و همگام با پیشرفت های مدرن شهری به شمار می روند و باعث صرفه جوئی در فضا و انعطاف پذیری طراحی برای معماران و سازندگان ساختمان می شوند.در ضمن اینکه آسانسور خودروبر یک آسانسور لاکچری است و برای ملک ارزش افزوده ایجاد می کند. در حال حاضر در شهر های بزرگ مانند تهران- اصفهان-مشهد آسانسور خودروبر کاربرد فراوانی دارد. آسانسور های خودروبر با سرعت متوسط و پائین برای ظرفیت بار سنگین و ترافیک بالا طراحی و ساخته می شوند. قیمت آسانسور خودروبر بستگی به ابعاد آسانسور و همچنین تجاری یا مسکونی بودن ساختمان دارد.

آسانسور خودروبر را می توان با روش های زیر اجرا نمود:

  • قیچی
  • مستقیم مرکزی
  • دوبل بغل و لیفتراکی
آسانسور خودروبر نوع قیچی

آسانسور خودروبر نوع قیچی

آسانسور خودروبر جک مستقیم

آسانسور خودروبر جک مستقیم

آسانسور خودروبر جک دوبل بغل (لیفتراکی)

آسانسور خودروبر جک دوبل بغل (لیفتراکی)

انواع آسانسور خودروبر:

آسانسور ماشین بر از لحاظ ارتفاع محدودیت ندارد ولی بهتر است تا ارتفاع سه طبقه از سیستم هیدرولیک و بالاتر از آن از سیستم کششی استفاده گردد .

سیستم هیدرولیک تا ارتفاع سه طبقه:

ارتفاع لازم درآسانسور هیدرولیک از اولین توقف تا زیر سقف برابر ۳.۳۰
درآسانسور هیدرولیک جهت موتور آسانسور خودروبر اتاقکی به ابعاد حداقل۳.۵* ۱.۸ cmدر کنار داکت آسانسور با تهویه و نور کافی در نظر گرفته شود.

ابعاد مفید آسانسور خودروبر هیدرولیک

ابعاد مفید آسانسور خودروبر هیدرولیک

سیستم کششی بالاتر از سه طبقه:

بدیهی است در صورت استفاده از آسانسور کششی تعبیه موتورخانه مربوط در روی چاه آسانسور براساس استانداردهای موجود الزامی است.
ارتفاع لازم درآسانسور کششی از اولین توقف تا زیر سقف برابر ۵.۸۰

ابعاد چاه و آسانسور خودروبر:

در آسانسور خودروبر از لحاظ ابعادی باید یک سری از استانداردها رعایت گردند.

۱۰۰ تا ۵۰ + عرض کابین = عرض چاه cm (متناسب با نوع در آسانسور)
۵۰ تا ۳۰ + عمق کابین = عمق چاه cm
ابعاد مورد نیاز خودرو بر m3 × m 6 می باشد.

ابعاد مفید آسانسور خودروبر

ابعاد مفید آسانسور خودروبر

سرعت حرکت آسانسور :

استاندارد حرکتی سرعت آسانسورهای خودروبر در رنج m/s 0/2 الی m/s 0/6 می باشد.

برق مصرفی مورد نیاز آسانسور :

برق مصرفی سه فاز نیاز دارد.

ذکر این نکته لازم و ضروری می باشد که آسانسور های خودروبر از لحاظ استانداردی و قطعات به کار رفته باید تمامی قطعات آسانسورهای معمول دیگر و نیز تمامی ملزومات آنها از قبیل چاهک و … را دارا باشند .